December 24, 2025. 15:46 • 37 sec
KUALA LUMPUR, December 24. /Dunyo IA/. Students from the Faculty of Economics at Tashkent State University of Economics participated in a short-term academic exchange program at MARA University of Technology in Malaysia, reports Dunyo IA correspondent.
The program was organized as part of the implementation of the “Roadmap”, aimed at fulfilling agreements and signed documents reached during the First “Uzbekistan-Malaysia” Educational Forum, held in February of this year.
During the exchange, students actively participated in classes taught by international professors on subjects including “Tourism Management”, “Economics and Management” and “Economic Forecasting”.
The project played a significant role in expanding the students’ international educational experience, enhancing their research potential and strengthening cooperation with foreign higher education institutions.