JCH-2026: Chorak finalga Yevropadan 6 ta, Afrika va Janubiy Amerikadan bittadan jamoa yo‘l oldi
Nimchorak final bahslari murosasiz o‘yinlarga boy bo‘ldi. Deyarli har bir juftlikda keskin kurash kechdi. Fransiya Paragvayni minimal hisobda (1:0) yengdi. Norvegiya sensatsiya qayd etib, Braziliyani musobaqadan chiqarib yubordi (2:1). Angliya Meksikani 3:2 hisobida mag‘lub etgan bo‘lsa, Belgiya AQSH ustidan yirik – 4:1 hisobida ustun keldi.
Amaldagi jahon chempioni Argentina esa Misrga qarshi uchrashuvda 0:2 hisobida ortda bora turib, irodali o‘yin namoyish etib, 3:2 hisobida g‘alaba qozondi. Bu safar ham Messi jamoa sardori va yetakchisi ekanini namoyon etib, ushbu jahon chempionatidagi gollari sonini 8 taga yetkazib oldi. Shveysariya va Kolumbiya o‘rtasidagi to‘qnashuvda asosiy va qo‘shimcha vaqtda hisob ochilmadi. Penaltilar seriyasida esa shveysariyaliklarga omad kulib boqdi.
Musobaqaning eng taʼsirli voqealaridan biri – Krishtianu Ronaldoning jahon chempionatlari bilan xayrlashuvi bo‘ldi. Nimchorak finalda Portugaliya Ispaniyaga 0:1 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Shunday qilib, ketma-ket olti Jahon chempionatida gol urgan Ronaldoning mundiallardagi so‘nggi goli O‘zbekiston darvozasiga urildi.
Chorak finalga Yevropaning olti jamoasi yo‘l oldi: Fransiya, Ispaniya, Belgiya, Norvegiya, Angliya va Shveysariya. Afrikadan faqat Marokash, Janubiy Amerikadan esa amaldagi jahon chempioni Argentina milliy jamoasi qatnashadi.