ISMI eksperti: O‘zbekiston Prezidentining yangi tashabbusi butun dunyoda odamlar hayoti xavfsizligini ta’minlashga katta hissa qo‘shishi mumkin
Iyul 18, 2023. 17:33 • 3 daq
• 3656
TOSHKENT, 5-mart. /“Dunyo” IA/. O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (ISMI) yetakchi ilmiy xodimi Azamat Sulimanov “Dunyo” axborot agentligi uchun Prezident Shavkat Mirziyoyevning 1-2-mart kunlari Ozarbayjonga amaliy tashrifi yakunlarini quyidagicha izohladi:
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 mart kuni dunyodagi eng yirik davlatlararo birlashmalardan biri – Qo‘shilmaslik harakati sammiti doirasida nutq so‘zladi.
Ushbu tashkilotning yaratilish tarixi uzoq o'tgan asrning 50-yillariga borib taqaladi, o'shanda dunyoning 25 ta davlati o'zlarining harbiy bloklarda ishtirok etmasligini e'lon qilgan va iqtisodiy muammolarni hal qilishda qo'shma yondashuvlarni ishlab chiqishga, shuningdek, ularni mustahkamlashga qat'iy e'tibor qaratishga qat'iy qat'iylik bildirgan. xalqaro maydonda o'z pozitsiyalariga ega.
Bugungi kunga kelib Qo‘shilmaslik Harakatiga Osiyo, Afrika, Lotin Amerikasi, Okeaniya va Yevropadagi 120 ta davlat kiradi, ular ko‘lami bo‘yicha BMTdan keyin ikkinchi o‘rinda turadi.
Assotsiatsiyaning ulkan salohiyati va imkoniyatlaridan dalolat beradiki, unga a’zo mamlakatlar dunyo neft va gaz zaxiralarining qariyb 80 foizi, yer hududining uchdan bir qismi va sayyoramiz aholisining qariyb 55 foizini tashkil qiladi.
E’tiborlisi, mazkur tashkilotning asosiy vazifalari O‘zbekistonning, ayniqsa, barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish borasidagi yondashuvlariga to‘liq mos keladi.
va qashshoqlikni yo'q qilish.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqi chog‘ida qo‘shilmagan davlatlarning o‘zaro hamkorligiga yangi konspekt va shakllar berishga qodir bo‘lgan bir qator dolzarb takliflarni aytib o‘tdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Qo‘shilmaslik harakatining shtab-kvartirasi O‘zbekistonda joylashgan monitoring va ilmiy tadqiqotlar uchun maxsus tarmoq yaratish zarurligi haqidagi tashabbusiga alohida e’tibor qaratmoqchiman.
Davlatimiz rahbari assotsiatsiyaga aʼzo davlatlarning milliy ilmiy-tadqiqot institutlarini monitoring va ilmiy tadqiqotlarning maxsus tarmogʻiga birlashtirishni, uning asosiy vazifasi koʻmak koʻrsatish va ularning oqibatlarini bartaraf etish masalalarini chuqur oʻrganishni taklif qildi. tabiiy ofatlar.
Pandemiya va iqlim ofatlarining uzoq davom etayotgan sezilarli ta'siri, jumladan Turkiya va Suriyadagi so'nggi fojiali voqealar ko'p minglab odamlarning hayotiga zomin bo'lganligi ushbu taklifga bo'lgan o'ta talabni ta'kidlaydi.
Kutilishicha, mazkur qo‘shma tadqiqotlar odamlarning nobud bo‘lishining oldini olish va hayotni saqlab qolish bo‘yicha chora-tadbirlarni o‘z vaqtida ko‘rishga ko‘maklashish, ularning samarali himoyasini ta’minlash, shuningdek, gumanitar operatsiyalarning asosiy elementlarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Taklif etilayotgan ilmiy tarmoq formatini amalda tatbiq etish javob berish sohasida hamkorlik qilishdan manfaatdor shaxslarning ma’lumotlar bazalari va resurs salohiyatini birlashtirish imkonini beradi.
Qo'shilmaslik harakati a'zolarining favqulodda vaziyatlari to'g'risida.
O‘z navbatida, O‘zbekistonda ham bu borada faol ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Shunday qilib, 2019-yildan boshlab mamlakatimizda Favqulodda vaziyatlar vazirligi huzuridagi Yong‘in xavfsizligi va favqulodda vaziyatlar muammolari ilmiy-tadqiqot instituti faoliyat ko‘rsatmoqda.
Mazkur muassasa amaliy ilmiy tadqiqotlar olib boradi, shuningdek, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish sohasida innovatsion loyihalarni amalga oshiradi.
Shu bilan birga, institut faoliyati yo‘nalishlari bo‘yicha xorijiy davlatlarning yetakchi ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan xalqaro aloqalarni rivojlantirish uning asosiy vazifalaridan biri hisoblanadi.
Shu tariqa, O‘zbekiston Prezidentining tashabbusi jahon davlatlarining yarmidan ko‘pini qamrab olgan va sayyoramiz aholisi hayoti xavfsizligini ta’minlashga salmoqli hissa qo‘shishga qodir bo‘lgan hamkorlikning yana bir istiqbolli yo‘nalishini ochmoqda. U keng xalqaro qo‘llab-quvvatlashga ega bo‘lishi va yaqin kelajakda o‘zining amaliy tatbiqini topishiga shubha yo‘q.