Madrid shahrida Ispaniyaning eng yirik banki O'zbekiston bank xizmatlari bozoriga kirishi bilan bog'liq masalalar muhokama qilindi
Yanvar 15, 2024. 07:55 • 55 soniya
• 1508
MADRID, 15-yanvar. /«Dunyo» AA/. Mamlakatimizning Madrid shahridagi elchixonasida Ispaniyadagi eng yirik, Yevropada esa beshlikka kiruvchi «Santander» bankining mintaqaviy menejeri David Plaza bilan uchrashuv bo'lib o'tdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Suhbat chog'ida ispan tomoni O'zbekiston bank xizmatlari bozoriga kirish hamda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan istiqbolli yirik investitsion loyihalarni moliyalashtirish masalalariga qiziqish bildirdi. Shuningdek, mazkur loyihalarni moliyalashtirish uchun «Santander» banki O'zbekistonga 500 mln dollar miqdorida kredit mablag'larini ajratishga tayyorligini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, bank so'nggi ikki yilda eksport-import operatsiyalari sohasida tuzilgan bitimlar soni bo'yicha Yevropada yetakchi bo'lib kelmoqda.
Uchrashuv yakunida O'zbekistonda investitsiya loyihalarini moliyalashtirish imkoniyati Ispaniya bankining vakolatxonasi ochilishini jadallashtirish omili bo'lishi ta’kidlandi.