O'zbekiston va Sent-Lyusiya o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatildi
NYU-YORK, 11-sentyabr. /"Dunyo" AA/. Kecha Nyu-York shahrida O'zbekiston bilan Sent-Lyusiya o'rtasida diplomatik munosabatlar o'rnatish to'g'risida Qo'shma kommyunike imzolandi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Hujjatni ikki davlat hukumatlari nomidan O'zbekistonning BMTdagi doimiy vakili Ulug'bek Lapasov va Sent-Lyusiyaning BMTdagi doimiy vakili Menissa Rambali imzoladi.
Hujjatning imzolanishi O'zbekistonning Karib havzasi mamlakatlari bilan o'zaro hamkorligini faollashtirishda muhim qadam bo'ldi.
Shu tariqa, Karib dengizining sharqiy qismida joylashgan Sent-Lyusiya orol davlati O'zbekiston bilan diplomatik munosabatlar o'rnatgan 163-davlat bo'ldi .
Eslatib o'tamiz, O'zbekiston 2025-yil 10-iyul kuni Afrikadagi Eritreya mamlakati bilan diplomatik munosabatlar o'rnatgan edi.