Europe Scorched by Extreme Heat: At Least 18 Dead in France, Including Two Children
GENEVA, June 23. /Dunyo IA/. At least 18 people have died in France as a result of an extreme heatwave affecting much of Europe. Among the victims were two young children who were left in a vehicle during extremely high temperatures, reports Dunyo IA correspondent, citing Reuters.
According to reports, temperatures in several European countries have reached record levels. In Bordeaux, France, temperatures rose to 41.9 degrees Celsius, setting a new all-time record. In Poitiers, temperatures reached 41.2 degrees Celsius, surpassing the previous record set in 1947.
Due to the heat, some schools in France have been closed or have adjusted their operating schedules. Meteorologists say record-high temperatures are also expected in the United Kingdom in the coming days.
Prosecutors in the French city of Carpentras reported the deaths of two children, aged two and four, who were found unconscious in a family car. They could not be saved.
In the Bordeaux region, three elderly people aged between 80 and 95 died over the weekend from the effects of the heat. Another 13 people died in water-related accidents while attempting to escape the high temperatures.
Specialists attribute the current heatwave to an atmospheric phenomenon known as an “omega block,” in which hot air masses from North Africa remain over Europe for an extended period.
In Spain, temperatures in the city of San Sebastián approached 40 degrees Celsius, more than double the average for this time of year. According to the World Meteorological Organization, Europe is warming at more than twice the global average rate.
In Italy, the highest heat alert has been issued in 12 cities. In Turin, energy companies have strengthened power grid operations amid increased electricity demand caused by higher consumption.
Wildlife has also been affected by the extreme heat. In Belgium, a wildlife rehabilitation center reported receiving around 150 birds and other animals over the past three days.
Experts say climate change is contributing to more frequent and more intense extreme weather events, including prolonged heatwaves and severe storms.