U.S. Temporarily Eases Sanctions on Iran After First Round of Peace Talks
WASHINGTON–TEHRAN, June 23. /Dunyo IA/. The United States has eased sanctions on Iran for 60 days following the first negotiations on implementing an interim peace agreement reached last week, reports Dunyo IA correspondent.
According to the Associated Press (AP), the decision took effect on June 22 and will allow Tehran until August 21 to export oil and petroleum products and receive payments for them.
It is recalled that talks between officials of the United States and Iran previously took place in Bürgenstock, Switzerland, mediated by Pakistan and Qatar. Following the talks, the parties agreed to prepare a “road map” for a permanent agreement within 60 days.
U.S. Vice President JD Vance said the talks created a “good foundation” for reaching a final deal. President Donald Trump, in turn, expressed confidence on social media that Iran would agree to inspections to verify “nuclear honesty',” warning of consequences if the agreements are not fulfilled.
However, Tehran denied parts of the American statements. Spokesperson of Foreign Ministry of Iran Esmaeil Baghaei said that negotiations on the nuclear program have not yet begun and that representatives of the International Atomic Energy Agency (IAEA) were not invited to inspect damaged nuclear sites and no meeting held with IAEA Director General Rafael Grossi in Switzerland.
Iran’s Permanent Representative to the UN in Geneva, Ali Bahreini, said there had been “good progress” in the talks. According to him, working groups on sanctions relief and nuclear issues will be formed in the coming days. He also noted that discussion of the nuclear file will begin only after the implementation of the original agreement’s provisions.
The Iranian side also reported the possible unfreezing of part of the country’s foreign assets. According to Iranian media, this concerns $12 billion, which may be released in two tranches of $6 billion each.
In addition, Foreign Minister Abbas Araghchi stated that agreements had been reached to ease restrictions on oil and petrochemical exports. Ambassador Ali Bahreini also said that the Strait of Hormuz is open without any fees imposed.
At the same time, disagreements remain between the parties regarding the use of unfrozen funds. JD Vance said part of the money would be used to purchase American agricultural products, while Central Bank Governor Abdolnaser Hemmati rejected the existence of such obligations.
A separate topic in the talks was the situation in Lebanon. According to Ali Bahreini, the Lebanese issue is part of the interim agreement between the United States and Iran.
Mediators also reported agreement on a mechanism to cease hostilities between Israel and the Hezbollah movement and measures to ensure safe shipping through the Strait of Hormuz, where tanker activity has reportedly begun to recover.