July 09, 2026. 11:30 • 2 min
WASHINGON-TEHRAN, July 9. /Dunyo IA/. The United States launched a new wave of strikes on Iran after President Donald Trump declared that the ceasefire agreement reached last month was no longer in effect, reports Dunyo IA correspondent, citing CNN.
After the operation began, Donald Trump said the strikes were carried out in retaliation for “yesterday’s bombing of ships by Iran,” warning that any further such actions would result in “much more devastating” consequences.
Explosions were reported across southern Iran, including the cities of Sirik and Bandar Abbas on the Strait of Hormuz. Following the US strikes, Gulf countries reported Iranian retaliatory actions. Explosions were heard in Manama, Kuwait said it intercepted missiles and drones, and Qatar issued a security alert.
The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) confirmed that it had launched strikes on US military bases in Kuwait and Bahrain, describing them as the “first phase of the punitive response against the American treaty-breakers.”
Iranian Parliament Speaker and chief negotiator with the United States Mohammad Bagher Ghalibaf said that the policy of pressure and broken promises would no longer go unanswered. According to him, if the United States continues its attacks, Iran will respond, and the Strait of Hormuz will remain open only “under Iranian terms.”
The US Central Command (CENTCOM) said the strikes were intended to further reduce Iran's ability to attack commercial shipping. According to the military, 90 military targets were hit, including air defence systems and military logistics infrastructure along Iran’s coastline.
Speaking to reporters, Donald Trump said Iranian representatives had contacted the United States and want to make a deal “so badly”, but expressed doubt that Tehran would honour any future agreement.
He also stated that the ceasefire agreement reached last month was “over’ and described any further negotiations as “a waste of time.”
In response, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said Tehran “does not answer vulgarity with vulgarity, but with action.”
The latest exchange marked the most intense confrontation between the United States and Iran since the memorandum of understanding was signed on June 17.