Bishkek announces start of ticket sales for the opening ceremony of the VI World Nomad Games
BISHKEK, August 12. /Dunyo IA/. On August 31st, a large-scale show dedicated to the opening of the VI World Nomad Games will be held at “Bishkek Arena” in the capital of Kyrgyzstan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the Kyrgyz National Information Agency “Kabar”, tickets can be purchased on the official website, ticket.gov.kg. Ticket prices range from 5,000 to 9,000 soms (US$1 = 87.45 soms).
Publication notes that heads of other states will attend the event on August 31, and security measures will therefore be enhanced.
International competitions in 43 ethnic sports will be held from August 31 to September 6 in two cities of Kyrgyzstan - Bishkek, which will host the opening and closing ceremonies and Cholpon-Ata, the main venue for the Games.
It should be recalled that on September 8, 2024, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony of the V World Nomad Games, which were held in Astana.