June 29, 2026. 19:30 • 2 min
ASTANA, June 29. /Dunyo IA/. Kazakhstan’s Senate held its final session, bringing to a close the 30-year history of the upper chamber of Parliament, reports Dunyo IA correspondent, citing the “Kazinform” International News Agency.
Senate Chairman Maulen Ashimbayev announced that, under the country’s new Constitution, the system of the current bicameral Parliament will officially end on July 1.
Elections for a new unicameral legislature, the Kurultai, are scheduled to take place in August. The transition marks the end of Kazakhstan’s bicameral parliamentary system, which has been in place since 1995, and the beginning of a new legislative model.
According to Maulen Ashimbayev, the Senate held more than 890 plenary sessions over the past three decades, passed over 3,500 laws, and was represented by 246 senators throughout its history.
“On issues that concerned citizens, around 3,000 parliamentary inquiries containing proposals for solutions were submitted to the government. Throughout this work, senators consistently acted in the interests of the people and the state,” he said.
The Senate speaker thanked lawmakers, parliamentary staff, and media representatives for their work and expressed hope for the successful operation of the new Parliament following the upcoming elections.