Project of the Concept of Regional Security and Stability presented in Samarkand
SAMARKAND, April 18. /Dunyo IA/. Today, the second Meeting of Secretaries of the Security Councils of the Central Asian States was held in Samarkand, reports Dunyo IA correspondent.
The meeting discussed issues of ensuring regional security, countering terrorism, extremism, radicalization and transnational organized crime, as well as cooperation in ensuring environmental and transport security in Central Asia.
During the event, the ISRS Director Eldor Aripov presented to the meeting participants the project of the Concept of Regional Security and Stability in Central Asia, which was prepared as part of the implementation of the initiative of the President of Uzbekistan, announced at the sixth Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia on August 9, 2024 in Astana.
Speaking about the relevance of the development and adoption of the Concept, Eldor Aripov emphasized that against the backdrop of a rapidly changing geopolitical and geoeconomic situation in the world, the formation of a unified vision and approaches to issues of ensuring security, stability and sustainable development in Central Asia is becoming in demand.
According to him, the region has now entered a qualitatively new phase of its development. Thanks to common interest and joint efforts, a qualitatively new atmosphere has formed here, giving the processes of multilateral cooperation an irreversible and progressive character.
In this context, ensuring security and stability in the face of internal and external challenges and threats is the most important condition for maintaining the high dynamics of sustainable development of the Central Asian States.
As the Director of ISRS noted, the features of the presented Concept are openness to cooperation and non-direction against the interests of third parties.
In addition, the project of the document emphasizes the thesis that regional security is multidimensional in nature, requires a comprehensive approach and joint counteraction to modern challenges and threats, and is also considered inextricably linked with sustainable development.