Victims of World War II commemorated in the Netherlands
AMERSFOORT, May 8. /Dunyo IA/. Ahead of May 9 – Day of Memory and Honor – the Embassy of Uzbekistan in the Benelux countries held a traditional memorial ceremony at the "Soviet Field of Honor" memorial alley, located at the cemetery of Leusden-Amersfoort near the city of Leusden in the Netherlands, reports Dunyo IA correspondent.
The event was attended by members of the Uzbek delegation, the mayor of Leusden, Gerolf Bouwmeester, the leadership of the "Soviet Field of Honor" foundation, volunteers, local media representatives, as well as university students, schoolchildren, and fellow citizens from Uzbekistan living in the Netherlands.
During the ceremony, flowers were laid at the graves of 865 Soviet soldiers, including 101 Uzbek servicemen, who died in the Netherlands during World War II and were buried at this memorial cemetery.
In his speech, the head of the Uzbek delegation, Saidkhon Saidolimov, spoke about the devastating consequences of World War II, the significant contribution of the Uzbek people to the Great Victory over fascism, as well as the large-scale work being carried out in Uzbekistan under the leadership of the President to preserve the memory of ancestors who showed unwavering will and courage.
As part of the event, on behalf of the government and the Ministry of Defense of Uzbekistan, badges of honor were presented to Remko Reding, Chairman of the "Soviet Field of Glory" foundation, and his assistant, Natalia de Jong. The museum of the foundation also received commemorative gifts.
The participants of the ceremony, Uzbeks living in the Netherlands, emphasized that such events are a sacred duty for the younger generation: to once again honor the memory of 101 fellow countrymen who gave their lives for peace and freedom, to pray for them, and to preserve the grateful memory of each of them.
At the end of the ceremony, sincere gratitude was expressed to the government of the Netherlands, the general public, and the leadership of the "Soviet Field of Honor" foundation, particularly to Remko Reding, for their care of the graves and their tireless efforts to establish the names of the fallen and preserve the historical memory of the victims of the most terrible war in human history, including the Uzbek soldiers.
The importance of further mutual cooperation in commemorating the fallen heroes and regularly holding such cultural and memorial events was also emphasized.