August 16, 2026. 10:00 • 2 min
DUBAI, August 16. /Dunyo IA/. Diplomats of Uzbekistan met with the Chief Executive Officer of “Dubai Holding”, Amit Kaushal, reports Dunyo IA correspondent.
During the negotiations, prospects for the development of investment cooperation between Uzbekistan and Dubai Holding were discussed, in particular, expansion of mutually beneficial cooperation in the fields of real estate and tourism infrastructure.
During the meeting, the sides exchanged views on the large-scale constructive work being carried out in Uzbekistan, modern approaches to urban planning, as well as opportunities for the development of real estate and tourism infrastructure. Particular attention was paid to the modern infrastructure and investment projects being formed on the territory of New Tashkent.
It was noted that the dynamic development of Uzbekistan's tourism sector and the steady growth in the influx of foreign tourists create new opportunities for the further expansion of modern hotel, shopping, entertainment and service infrastructure.
Following the meeting, the sides expressed interest in further exploring opportunities for cooperation in promising areas and consistently developing mutually beneficial ties.
“Dubai Holding” is one of the largest investment holdings whose activities are aimed at diversifying the economy of the Emirate of Dubai and ensuring long-term sustainable growth. Founded in 2004, the company currently conducts investment and operational activities in more than 30 countries, bringing together over 45,000 employees.
Holding’s portfolio encompasses sectors such as real estate, hospitality, leisure and entertainment, media, information and communication technology, design, education, retail, manufacturing and logistics, as well as science. The total value of assets in the company’s portfolio amounts to 137 billion dollars.
Company is associated with a number of major and widely known projects in Dubai, including “Madinat Jumeirah”, “Jumeirah Beach Residence”, “City Walk”, “Bluewaters”, “Dubai Hills Estate”, “Jumeira Bay”, “Palm Jumeirah”, “Palm Jebel Ali” and “Meydan”.
“Jumeirah” brand, part of the “Dubai Holding” portfolio, manages upscale hotels and resorts in several countries across Europe, the Middle East, and Asia. The brand’s properties are represented in major international tourist destinations such as London, Paris, Geneva, Capri and the Maldives.