July 13, 2026. 09:30 • 2 min
Article notes that in recent years, Uzbekistan has achieved significant economic milestones, including a 7.7 percent GDP growth in 2025, bringing it to 147 billion dollars. The level of digitalization has risen significantly, allowing the republic to rank ninth in the World Bank's GovTech Maturity Index. The public services system has become highly competitive, offering rapid issuance of “PINFL” (Personal Identification Number of a Physical Person) and the capability to open a business online.
Publication also reports that entrepreneurship is supported through the creation of special zones, such as in Karakalpakstan for IT projects, where residents are exempt from taxes until 2040 and receive electricity subsidies. The authorities respond swiftly to business complaints, as demonstrated by the recent reversal of restrictions on the sale of alcohol and tobacco products.
Media outlet notes that economic growth and strong business support are actively drawing Russian companies, a trend confirmed by a 20 percent increase in business trips to Uzbekistan. Interest in the country is projected to grow further due to ongoing reforms aimed at integrating into the global economy and creating highly favourable conditions for foreign investors.
In 2027, Tashkent International Financial Centre (TIFC) will open in Tashkent, operating under common law principles and offering tax incentives until 2076. Uzbekistan also plans to accede to the WTO, which will significantly improve conditions for international business. A further increase in foreign investment is expected as the country expands relations with global powers, including a joint capital attraction platform with the United States and tourism cooperation with China.
It is noted that Russia could invest up to 5 billion dollars in the coming years, which will foster the development of both large-scale enterprises and small and medium-sized businesses (SMEs).