“Rzeczpospolita” newspaper: Uzbekistan strengthens its position as one of Eurasia’s key investment hubs
June 25, 2026. 18:30 • 2 min
WARSAW, June 25. /Dunyo IA/. The authoritative Polish newspaper “Rzeczpospolita” highlighted the growth of Uzbekistan's investment attractiveness in its article, published against the backdrop of the recent Tashkent International Investment Forum (TIIF), reports Dunyo IA correspondent.
Publication notes that the forum served as a premier platform for bilateral economic meetings involving the United States, Turkey, and South Korea, and featured the signing of a strategic agreement between the Polish company “APS Energia” and Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC).
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, announced that foreign investments grew to 43 billion dollars in 2025, while the number of foreign enterprises reached 18,100. According to the Head of State, the country's economy demonstrates steady growth and continues to strengthen its position in international rankings.
Material emphasizes the high level of interest in Uzbekistan from the United States, Europe, Asian countries, and international financial institutions. Energy, industry, logistics and infrastructure are named among the key areas for investment.
Special recognition is given to the creation of the joint venture between “APS Energia” and AMMC, which is set to become a new regional center in the field of energy technologies.