International Maqom Art Forum in Uzbekistan captures the attention of Chinese Media
BEIJING, June 25. /Dunyo IA/. China's leading news agency, “Xinhua” and the prominent newspaper, “People's Daily” (Renmin Ribao), have published articles dedicated to the Third International Maqom Art Forum in Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
Articles note that the forum opened in Namangan under the auspices of UNESCO and the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO). More than 230 participants from 83 countries and international organizations are taking part in the event. It is reported that an international competition featuring performers from 18 countries is being held within the framework of the forum.
It is emphasized that in his welcoming address, the President of Uzbekistan noted that art is a spiritual bridge that connects people's hearts and opens the path to goodness. In this sense, this forum, which has become traditional in the country, has evolved into a global platform that contributes to elevating the universal significance of the art of maqom.
Program includes scientific and practical conferences and a forum for intercultural dialogue among the SCO member states. This cultural event has been held biennially since 2018.
Primary objectives of the forum are the widespread popularization, preservation, and development of the art of maqom, as well as the strengthening of cultural, scientific, and creative cooperation at the international level, Chinese media summarize.