Egyptian Media Spotlight Uzbekistan’s Legacy as a Center for Islamic Civilization
CAIRO, August 31. /Dunyo IA/. Prominent Egyptian media outlets have published articles on the outcomes of the International Media Forum in Tashkent and Uzbekistan’s role as a global center for Islamic civilization, reports Dunyo IA correspondent.
Al Montasaf” reported that the forum brought together more than 200 journalists and media representatives from 40 countries, highlighting Uzbekistan’s status as a cultural and spiritual beacon.
Eldameer” focused on the activities of the Center for Islamic Civilization in Tashkent, including its support for the study and publication of ancient manuscripts, including one of the oldest copies of the Holy Mushaf preserved in Uzbekistan.
The publication highlighted the historical significance of the country’s cultural revival and proposed organizing a research competition for young people from Islamic countries under the patronage of the President of Uzbekistan.
The forum’s program also included a visit to Samarkand, where participants visited the mausoleum of renowned hadith scholar Imam al-Bukhari.