Russian Media: Uzbekistan and Kazakhstan agree to develop joint projects in Central Asia
MOSCOW, June 24. /Dunyo IA/. President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev and Head of the Presidential Administration of Uzbekistan Saida Mirziyoyeva, held talks on advancing bilateral cooperation, digitalization and joint initiatives in Central Asia, reports Dunyo IA correspondent, citing with Russian media platforms “MIR24.TV”, “Caravan Info” and “Rambler”.
At the outset of the negotiations, Saida Mirziyoyeva reportedly extended warm greetings and best wishes from President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Kazakh Leader.
In the course of the meeting, the parties highlighted that Uzbek-Kazakh relations continue their dynamic development in all key areas. Special emphasis was placed on broadening cooperation and executing joint initiatives aimed at further strengthening the bonds between the two nations.
At the conclusion of the meeting, the parties confirmed their commitment to further expanding multifaceted cooperation and deepening the Uzbek-Kazakh strategic partnership.