June 05, 2026. 16:25 • 50 sec
• 78BUKHARA, June 5. /Dunyo IA/. A delegation comprising representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the diplomatic corps accredited in our country, and international organizations arrived in Bukhara today, reports Dunyo IA correspondent from the scene.
The first day of the two-day visit began with a tour of Bukhara's historical and timeless shrines.
In particular, they visited the Bahauddin Naqshbandi Memorial Complex and the Usta Davron National Center of Miniature and Calligraphy.
On June 6, a detailed briefing on the region's investment potential and operating modern manufacturing facilities is scheduled.
Partnership•June 05, 2026. 12:25
News of the MFA•June 04, 2026. 20:10
In the representations of Uzbekistan abroad•June 05, 2026. 11:55
June 05, 2026. 10:55
June 04, 2026. 15:25
Second Meeting of Termez Dialogue on Connectivity between Central and South Asia Opens in Uzbekistan’s Capital