June 05, 2026. 16:55 • 56 sec
TASHKENT, June 5. /Dunyo IA/. On June 4, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev met with the Ambassador of Greece Paraskevi Tzevelek, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, during the meeting, the parties exchanged views on the current state of cooperation between Uzbekistan and Greece in the fields of consular and legal affairs as well as labour migration, and discussed prospects for its further development.
The sides reaffirmed their readiness to consistently strengthen friendly relations and practical cooperation between Uzbekistan and Greece, particularly in the areas of migration and consular affairs.