Foreign diplomats accredited in Uzbekistan explore the economic, investment and tourism potential of the Bukhara region
June 06, 2026. 11:07 • 2 min
BUKHARA, June 6. /Dunyo IA/. The visit to Bukhara by the delegation consisting of representatives of the diplomatic corps and international organizations accredited in our country continues, reports Dunyo IA correspondent from the scene.
As previously reported, on the first day of the two-day visit organized by the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the guests toured the historical and timeless shrines of Bukhara.
The second day of the trip began with a meeting with the Governor of the Bukhara region, Botir Zaripov. During the event, representatives of relevant agencies and organizations provided detailed information about the economic, investment, and tourism potential of the region, as well as projects being implemented across various sectors.
As part of today's program, the foreign guests are also expected to visit several modern industrial enterprises in the region to learn about their manufacturing operations, investment projects, and export potential.