Germany grows interest in medical specialists from Uzbekistan
BERLIN, June 12. /Dunyo IA/. Germany is facing a shortage of elderly and patient care specialists: according to the Federal Employment Agency, over 32.6 thousand full-time positions remained vacant in this field in 2024, reports Dunyo IA correspondent, citing with “DW” and “Ost-West” TV channels.
Amid this workforce shortage, German clinics and medical institutions are ramping up cooperation with foreign countries. Employers are showing particular interest in Uzbekistan, a trend bolstered by the migration and mobility partnership agreement signed between the two countries in 2024. It is noted that the document established a framework for developing legal and mutually beneficial labor mobility, including in the medical and social sectors.
According to representatives of the University Medicine Rostock, Uzbekistan attracts Germany with its young demographic potential, trained medical personnel and opportunities for the systemic organization of professional migration. In February 2025, representatives of the clinic visited Uzbekistan and familiarized themselves with the medical training system. Following the visit, it was noted that the educational base complies with the requirements of the German clinical care system, though additional training in specific areas is necessary.
As part of the ongoing cooperation, Rostock University Hospital plans to welcome 20 certified medical professionals from Uzbekistan in 2026. The candidates have already been selected and are currently undergoing language training. The first group of specialists is expected to arrive in Germany in August of this year.
It is emphasized that the employment programs include not only job placement but also German language learning, professional training, legal support, paperwork processing, and social adaptation.
As German media note, the growing interest in Uzbek medical workers forms a new practical direction of cooperation between the two countries. For Germany, this is an opportunity to partially resolve its staffing shortage, while for Uzbekistan, it is a chance to expand legal labor migration and upgrade the qualifications of young specialists.