Foreign Ministers of Uzbekistan and Kazakhstan discuss topical key issues in Cholpon-Ata
ТASHKENT, July 24. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov, has met with the Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Yermek Kosherbayev, in Cholpon-Ata, reports Dunyo IA correspondent.
“Glad to meet with H.E. Yermek Kosherbayev, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Particularly noted the high level of strategic partnership and allied relations between Uzbekistan and Kazakhstan. The close and trust-based dialogue between our Leaders provides a solid foundation for the consistent development of cooperation across all areas.
Discussed topical issues on the bilateral agenda and emphasized the importance of the timely and effective implementation of agreements reached at the highest level.
Also exchanged views on our cooperation within the SCO, as well as on current regional and international issues”.