March 31, 2026. 17:31 • 2 min
TASHKENT, March 31. /Dunyo IA/. Today in Tashkent, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov held talks with Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Yermek Kosherbayev, reports Dunyo IA correspondent.
“It is a great pleasure to welcome today at the Ministry H.E. Yermek Kosherbayev, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, - the head of the MFA of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We are sincerely pleased to see our Kazakh brothers on Uzbek soil.
In recent years, our cooperation has reached an unprecedented level thanks to the strong political will of our Presidents.
Today’s talks were substantive and focused on key areas of bilateral and multilateral cooperation, resulting, among other outcomes, in the signing of the Joint Cooperation Program between the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Kazakhstan for 2026–2027.
We noted the strong momentum in our contacts and the significant potential for further expanding trade, economic, and transport-logistics cooperation.
We are confident that our forthcoming engagements will provide additional impetus to further strengthening the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan”.