Issues of Legal Assistance for Uzbek citizens discussed at a meeting with compatriots in the Polish City of Gdańsk
June 18, 2026. 16:30 • 2 min
GDAŃSK, June 18. /Dunyo IA/.  Within the framework of a visit by Uzbek diplomats to Gdańsk, an open dialogue was held at the Uzbek restaurant “Marokand” with citizens of Uzbekistan currently working and studying in the region, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the socio-living conditions of the citizens, matters of migration legislation, and the processing of necessary documents during their stay in the country were discussed. Participants were provided with detailed clarifications and practical recommendations regarding the raised issues.
Particular emphasis was placed on the necessity of strict compliance with Polish legislation, the impermissibility of using forged documents, the prevention of offenses and a respectful attitude toward local traditions and customs.
Furthermore, the focus was directed toward strengthening mutual cohesion among compatriots, enhancing the legal and educational literacy of the youth, and promoting national values and patriotism.
The participants were also provided with detailed information regarding online consular services, the procedure for submitting remote applications, and the accessible information resources introduced by the Embassy.