At the meeting in Tashkent, the President of Uzbekistan and the Prime Minister of Italy discussed practical aspects of expanding multifaceted cooperation
January 19, 2026. 22:05 • 2 min
ТASHKENT, January 20. /Dunyo IA/. The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting yesterday with the Prime Minister of Italy Giorgia Meloni, who made a stopover in the capital of our country, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, the practical aspects of further strengthening the Uzbek-Italian strategic partnership and expanding multifaceted cooperation were reviewed.
The consistent implementation of agreements reached at the highest level in the city of Samarkand in May 2025 was noted with satisfaction.
Active contacts at various levels are continuing. Bilateral trade turnover and the number of joint ventures grow steadily. Interregional exchanges, including with Lombardy, are expanding. Quotas have been allocated for the organized labor migration of Uzbek citizens.
Large-scale industrial cooperation projects are being implemented in partnership with companies such as Finopera, ANCI, Pietro Fiorentini, Danieli, and others. At the end of last year, a branch of Tuscia University was opened in Samarkand.
This year, meetings of the strategic dialogue between the foreign ministries and the intergovernmental commission, as well as the second Forum of Rectors, are scheduled to be held.
Priority attention was given to promoting joint projects in the textile industry, geology, energy, chemicals, construction materials, financial market, and other priority sectors.
An agreement was reached to hold cross-cultural Days of Uzbek and Italian Cinema. Plans were supported for Uzbekistan's participation in the next Venice Biennale and for holding exhibitions of applied arts and artefacts in Milan this year.
There was also an exchange of views on the international and regional agenda.
At the conclusion of the meeting, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev invited Prime Minister of Italy Giorgia Meloni to pay a separate visit to Uzbekistan.