Netherlands to host World Equestrian Championship and Beauty Contest for Akhal-Teke Horses
ASHGABAT, August 15. /Dunyo IA/. On September 4-6th, “Peelbergen” Equestrian Centre in Kronenberg (the Netherlands) will host the World Equestrian Championship and the Akhal-Teke Beauty Contest, reports Dunyo IA correspondent.
Event is expected to bring together horse breeders, riders, scientists, specialists, and equestrian sports enthusiasts from Europe, Asia, the Middle East and other regions of the world.
Three-day program includes the Akhal-Teke Beauty Championship, equestrian competitions, including dressage and show jumping, as well as an international conference dedicated to the preservation and further development of the Akhal-Teke breed.
On September 5th, the main competitions of the championship will take place, following which the winners in various categories will be determined and the best Akhal-Teke horse will be announced.
Participation of representatives from Central Asian countries, including Uzbekistan, in the Akhal-Teke beauty contest and sports competitions is envisioned.
Furthermore, within the framework of the event, samples of Turkmen culture, art, and crafts related to Akhal-Teke horse breeding will be presented.
It is worth recalling that in May, Tashkent hosted the “Eastern Pearl - 2026” Akhal-Teke Horse World Championship, the winners of which were congratulated by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.