President of Uzbekistan warmly congratulates First President of Kazakhstan on his birthday during a telephone conversation
July 06, 2026. 18:27 • 59 sec
ТАSHKENT, July 6. /Dunyo IA/. Today, during a telephone conversation, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated the First President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev on his birthday, extending sincere wishes for good health, well-being and longevity, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Leader of Uzbekistan particularly emphasized Nursultan Nazarbayev’s significant contribution to the formation of modern Kazakhstan, the promotion of regional cooperation in Central Asia, as well as the strengthening of the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan.
Deep satisfaction was expressed with the current strong momentum of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan, based on the strong bonds of friendship, good-neighborliness and mutual support.