President of Uzbekistan arrives in Kazakhstan on a working visit
ТАSHKENT, July 29. /Dunyo IA/. Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has arrived in Kazakhstan on a working visit at the invitation of President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, at Astana Airport, Leader of Uzbekistan was welcomed by Prime Minister of Kazakhstan Olzhas Bektenov and other officials
In accordance with the visit program, President of Uzbekistan will attend the opening ceremony of the third international “Games of the Future” competitions.