July 30, 2026. 14:46 • 52 sec
ТАSHKENT, July 30. /Dunyo IA/.  Today, an official welcome ceremony for President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev was held at the Ruh Ordo Cultural Center named after Chingiz Aitmatov in Cholpon-Ata, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, a guard of honour was lined up in honour of the distinguished guest. The national anthems of Uzbekistan and Kyrgyzstan were played.
Presidents Shavkat Mirziyoyev and Sadyr Japarov inspected the guard of honour and introduced the members of their official delegations to one another.