President of Uzbekistan receives a delegation from a major American investment company
ТАSHKENT, July 7. /Dunyo IA/. Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Adebayo Ogunlesi, Member of the Board of Directors and Senior Managing Director of “BlackRock”, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, parties discussed key issues related to further strengthening their strategic partnership, with particular focus on cooperation in the fuel and energy sector. Satisfaction was expressed with the progress of the company's ongoing projects in Uzbekistan.
President of Uzbekistan outlined the priorities for cooperation with “BlackRock”, including expanding the partnership in privatization, enhancing the country's investment attractiveness, developing the financial market, advancing projects in the petrochemical industry and joint investment initiatives in artificial intelligence technologies.
“BlackRock” is a major investment management company specializing in asset and fund management, as well as the provision of financial services. In 2026, the company's assets under management reached US$14 trillion.