President of Uzbekistan extends his deep condolences to the leadership of Pakistan over the tragic loss of lives and numerous injuries resulting from the terrorist attack perpetrated in the city of Quetta
May 25, 2026. 16:55 • 56 sec
ТАSHKENT, May 25. /Dunyo IA/.   Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev extended his deep condolences to Pakistan's President Asif Ali Zardari and Prime Minister Shehbaz Sharif following the tragic loss of lives and numerous injuries caused by a terrorist attack in Quetta, reports Dunyo IA correspondent, citing with the message was shared via the official telegram channel of the Press Secretary to the Head of our State Sherzod Asadov.
“Our Head of State expressed his deep condolences and solidarity with the families and relatives of the victims, wishing a swift recovery to those who were injured”, - the statement said.