President of Uzbekistan concludes his working visit to Russia
TASHKENT, December 22. /Dunyo IA/. Today, the events of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev’s working visit to Saint Petersburg have concluded, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, yesterday, on December 21, Leader of Uzbekistan addressed a regular meeting of the Supreme Eurasian Economic Council.
A ceremony was held to present the Leo Tolstoy International Peace Prize to the President of Uzbekistan and Presidents of Kyrgyzstan and Tajikistan.
Today, President of Uzbekistan participated in an informal summit of the Commonwealth of Independent States heads of state and visited the State Hermitage Museum.
Upon completion of the working visit, President of Uzbekistan departed from Pulkovo International Airport for Tashkent. The Governor of Saint Petersburg Alexander Beglov and other officials saw off the President.