August 28, 2026. 14:03 • 2 min
BEIJING, August 28. /Dunyo IA/.   A special issue of “Lookwe” magazine dedicated to the 35th Anniversary of the Independence of Uzbekistan has been published in China, reports Dunyo IA correspondent.
Articles highlighting the reforms consistently implemented in Uzbekistan across political, economic, investment, social, cultural, and various other sectors, alongside their significant outcomes and notable transformations, are presented to readers in both English and Chinese.
In particular, publication addresses highly relevant topics such as the cooperation between Uzbekistan and China, the economic and investment potential of Uzbekistan, Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, the updated “Uzbekistan-2030” Strategy, state policy in higher education and youth affairs, as well as the rich cultural and tourism potential of the country.
Publication presents to readers the full text of the speech by the President of Uzbekistan at the Fifth Tashkent International Investment Forum.
A dedicated chapter of the magazine is focused on the investment, trade, and economic potential of the Syrdarya region.
“Lookwe” also introduces the rich culture and arts, the diversity of Uzbek national cuisine, national sports and the tourism opportunities of Uzbekistan.
Magazine is being distributed among ministries and departments of China, diplomatic missions, and international organizations, as well as major corporations, think tanks and research institutes in the country.