August 18, 2026. 11:28 • 2 min
MINSK, August 18. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Nuriddin Mamajonov met with Minister of Justice of Belarus Evgeny Kovalenko, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, parties discussed issues of further strengthening the legal framework of Uzbek-Belarusian cooperation, as well as improving the regulatory framework between the two states.
Particular attention was paid to the technical aspects of document digitalization within the justice authorities and the establishment of interagency electronic document management.
Furthermore, the importance of creating favourable conditions for Uzbek entrepreneurs operating in Belarus, supporting new investment projects and widely implementing the “single window” principle was noted.
Cooperation and joint projects between the ministries of justice of Uzbekistan and Belarus within international platforms, particularly within the CIS and the SCO, received a positive assessment.
Following the meeting, the parties agreed to consistently pursue cooperation aimed at providing legal support for the agreements reached by the heads of the two states and ensuring their practical implementation.