August 18, 2026. 12:00 • 2 min
SEOUL, August 18. /Dunyo IA/. On the eve of the 35th Anniversary of the Independence of Uzbekistan, Hwang Ki-yeon, Executive Director of the Export-Import Bank of Korea, extended his sincere congratulations and best wishes to the people of Uzbekistan through Dunyo Information Agency:
-  On the occasion of the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan, allow me to extend my heartfelt congratulations and express my deepest respect to the Uzbek people.
Over the past 35 years, Uzbekistan has achieved significant success in economic development. I highly value the fact that the Export-Import Bank of Korea has walked this important path of development together with Uzbekistan.
Export-Import Bank of Korea and Uzbekistan have maintained close cooperation for many years, based on mutual trust, in sectors such as transport, energy, healthcare and industrial infrastructure. Over the years, our partnership is growing ever stronger.
Going forward, the Export-Import Bank of Korea will remain a reliable partner for Uzbekistan in ensuring its economic development and a solid bridge connecting our nations. We will continue our cooperation for the sake of sustainable growth and the further prosperity of Uzbekistan.
I wholeheartedly wish the people of Uzbekistan good health, happiness, and well-being, and to the country - further development, prosperity and new achievements.
Once again, I sincerely congratulate the people of Uzbekistan on the 35th Anniversary of Independence.