May 15, 2026. 09:55 • 50 sec
DUNDEE, May 15. /Dunyo IA/. A friendly football tournament was held in the Scottish city of Dundee among labour migrants from Central Asian countries, reports Dunyo IA correspondent.
The competition featured teams composed of Uzbek citizens working in various regions of Scotland. The tournament took place in an atmosphere of mutual respect, team spirit, and healthy competition, with participants demonstrating cohesion, mutual support, and active engagement.
At the conclusion of the tournament, winners and prize-winners, as well as the most active participants, were awarded commemorative gifts and certificates.
The organizers noted that such events help strengthen friendly ties among labour migrants and contribute to their social integration.