View from Pakistan: Reforms carried out in Uzbekistan open new opportunities for cooperation between Central and South Asia
June 21, 2026. 12:00 • 3 min
ISLAMABAD, June 21. /Dunyo IA/. Executive Director of Pakistan Research Center for a Community with Shared Future (PRCCSF), Khalid Taimur Akram, shared his views with Dunyo IA on the 5th Tashkent International Investment Forum, held in Uzbekistan’s capital on June 16–18:
— The holding of another plenary session of the Foreign Investors Council under the chairmanship of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has once again demonstrated the consistency and openness of the country’s investment policy. The event clearly showcased to the international business community not only the current state of Uzbekistan’s economy, but also its long-term development strategy.
In his speech, the head of state paid special attention to reforms aimed at protecting investors’ rights, supporting the private sector, digitalizing public administration, and increasing the competitiveness of the economy. This approach fully corresponds to the key requirements of the modern global economy.
A particularly notable feature is the introduction of an open dialogue format with foreign investors. The practice of directly discussing investors’ proposals and concerns at the highest state level is an important factor in strengthening trust. In turn, this contributes to a stable and predictable investment environment for international business.
Uzbekistan’s priorities in industrial modernization, development of green energy, expansion of transport and logistics infrastructure, and investment in human capital are key directions shaping the economic future of the region.
From Pakistan’s perspective, the large-scale economic reforms carried out in Uzbekistan open new opportunities for cooperation between Central and South Asia. The expansion of trade and economic ties, development of transport corridors, and implementation of joint investment projects fully correspond to the interests of both countries.
Initiatives put forward within the framework of the Foreign Investors Council contribute not only to the growth of Uzbekistan’s economic potential but also to strengthening investment cooperation across the entire Eurasian space.
Undoubtedly, the reform policy under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev will continue to transform Uzbekistan into an attractive hub for international investment.