May 14, 2026. 20:10 • 59 sec
TASHKENT, May 14. /Dunyo IA/. The Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev held a meeting today with the Ambassador of Czech Republic, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, the parties discussed consular and legal aspects of bilateral cooperation, particularly issues related to protecting the rights and interests of Uzbek citizens temporarily working and studying in the Czech Republic, as well as improving the quality of consular services provided to them.
The meeting also focused on further developing cooperation between Uzbekistan and the Czech Republic in the field of labour migration. Special attention was paid to attracting qualified medical professionals from Uzbekistan, providing professional and language training for candidates, and establishing a systematic approach to their employment processes.