Leaders of Uzbekistan and Belarus hold telephone conversation
According to the press service of the Head of our State, at the beginning of the conversation, the Leader of Belarus warmly congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, sincerely wishing him good health, boundless energy, continued success in his public service and peace and prosperity for the multinational people of Uzbekistan.
Leaders discussed current issues related to the further strengthening of the Uzbek-Belarusian strategic partnership in the context of implementing the agreements reached during the official visit of the President of Uzbekistan to Minsk on 8-9th July this year.
They noted with satisfaction the productive contacts maintained at various levels. Bilateral trade continues to grow steadily, while cooperation projects are being implemented across key sectors.
Presidents also emphasized the importance of continuing active interregional contacts and expanding cultural and humanitarian exchanges.