Leaders of Uzbekistan and Turkmenistan visit the "Mirages of Time" exhibition in Samarkand
TASHKENT, April 25. /Dunyo IA/. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov yesterday visited the "Mirages of Time" exhibition organized at the international touristic center in Samarkand, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the Head of our state, the main element of the exposition was presented to the guests - the night desert, in the starry sky over which appear the Zodiac signs, Ulugbek's map of the starry sky, meridians. The viewer walks through the dunes like a caravan on the Great Silk Road. Along the route, as by the clock of time, a full account of the civilization development history is created.
Scenes with participation of Uzbek and Turkmen performers playing dutar and tambura, reciting poems of great poets Navoi and Magtymguly were also shown.
Special effects and theatrical performances were widely used in the innovative presentation, which attracted great interest among the visitors.