President of Uzbekistan departs for the United States on a working visit
ТASHKENT, February 17. /Dunyo IA/. Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev departed for the United States on a working visit at the invitation of the President of the United States of America Donald Trump, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, as previously reported, the first summit of the Board of Peace, of which Uzbekistan is one of the founding states, will take place in Washington, D.C.
As part of the upcoming visit, meetings with US officials and a series of business events are also scheduled.
Doha hosts next round of political consultations between Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Qatar