President of Uzbekistan visits copper pipe and fittings manufacturing enterprise
ТASHKENT, February 13. /Dunyo IA/. Today, as part of his visit to the Tashkent region, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the activities of the “Infinity Copper Group” in the Akhangaran district, an enterprise specializing in the production of copper pipes and fittings, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, President was informed that the project is being implemented in cooperation with companies from China and Germany on an area of 10 hectares, with a total cost of $ 36 million.
Construction here is 90 percent complete, and $14.9 million of investment have been utilized within the project.
In 2025, Uzbekistan imported copper pipes and fittings worth $15 million. Upon reaching full operational capacity, the enterprise is expected to produce $10 million worth of import-substituting products.
The enterprise will create 300 new jobs, provide 200 billion soums in budget revenues, and exports worth $350 million. The products are planned for delivery to the United Arab Emirates, African countries, the United States and European markets.
Infinity Copper Group is one of the leading manufacturers of copper pipes and fittings in Uzbekistan and comprises four production facilities.
President emphasized the importance of further developing the production of copper pipes and fittings and increasing the share of industrial products with high added value.
It was noted that increasing the number of such modern and competitive enterprises will help fully meet domestic demand and further expand export potential.