March 27, 2026. 18:48 • 2 min
ТАSHKENT, March 27. /Dunyo IA/.  President of Tajikistan Emomali Rahmon, accompanied by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, became familiar with the capabilities of Uzbekistan’s light industry, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, leaders of of the two countries visited the Nigora factory, which is part of the Merganteks cotton-textile cluster in Bukhara region.
The factory, part of a $35 million project, provides a complete production cycle – covering everything from processing cotton raw materials to manufacturing finished fabrics and garments.
Garments and finished products made under the “Shoyigul” brand are mainly exported to European countries, especially Italy, Austria, the United Kingdom, and Germany. A total of 840 jobs have been created here.
The enterprise is equipped with modern, high-tech equipment from China, Germany, and Belgium that meets international standards. In the second phase, it is planned to launch the production of synthetic fibers and finished products made from them.
The distinguished guests toured the showroom and inspected the company’s finished products.
The Tajikistan delegation praised the quality of the enterprise’s products, which have achieved an annual export volume of $10 million.
Presidents highlighted the importance of increasing collaboration between the top companies of both countries.