During his visit to the farm, the Head of our state made the decision to award its leader with the honorary title "Honored Worker of Agriculture of Uzbekistan"
May 01, 2025. 17:37 • 2 min
600
TASHKENT, May 2. /Dunyo IA/. President Shavkat Mirziyoyev yesterday visited the "Sobirjon Yusuf" farm in the Khonka district, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press-service of the Head of our state, its head, 73-year-old Oyimjon Otajanova, has devoted more than forty years of her life to growing seedlings. On three hectares of the farm's land fruit and ornamental trees are grown, and another two hectares are allocated for horticulture. In addition, seedlings of about 40 kinds of flowers are grown in a 12 hectare greenhouse. The greenhouse is equipped with modern water-saving technologies, and the necessary microclimatic conditions are created in each of its compartments depending on the type and characteristics of plants.
The hard-working woman has also involved her family members in this business. More than 50 thousand seedlings are grown and sold here annually, generating more than one billion soums of income per year.
It is especially noteworthy that seedlings grown in this farm are supplied not only to neighboring districts, but also abroad - to Kazakhstan and Turkmenistan.
More than 7 thousand people live in Guliston mahalla, where the garden is located. Oyimjon-ona has become a model of diligence for young people and women and actively promotes their employment. She has trained more than 200 apprentices, 300 unemployed people were taught the basics of growing seedlings. Cooperation with neighbors in the mahalla has been established.
This year, the dedicated farmer donated 2 thousand pine saplings to all schools and kindergartens in the district, contributing to the Yashil Makon project and the improvement of the country.
Together with the Ministry of Employment and the bank, a training center has been opened on the adjacent site, where, based on the experience of the farm, they teach the use of homestead plots to generate income all year round. This contributes to the expansion of entrepreneurship in the mahallas and additional income for families.
In view of her merits, diligence and example for the younger generation, the President made a decision to award Oyimjon Otajanova with the honorary title "Honored Worker of Agriculture of Uzbekistan".