With the assistance of the Consulate General, an Uzbek female citizen and her minor child who found themselves in a distressed situation abroad successfully repatriated to Uzbekistan
July 30, 2026. 10:00 • 2 min
699
VLADIVOSTOK, July 30. /Dunyo IA/. Thanks to the assistance of diplomats from the Consulate General of Uzbekistan, an Uzbek compatriot, G.S., and her minor child, who found themselves in a distressed situation, have been successfully repatriated to their homeland, reports Dunyo IA correspondent.
An Uzbek citizen, G.S., who was temporarily residing in Vladivostok, appealed to the Consulate General requesting assistance in returning to her homeland. The compatriot reported that she and her minor child, Kh.E., had found themselves in a distressed situation, left without temporary housing or financial resources.
Following the review of the appeal, airline tickets for the Vladivostok–Tashkent flight were purchased for G.S. and her minor child, funded by the Migration Agency Fund. The citizen and her child have safely returned to Uzbekistan.