Saida Mirziyoyeva on meeting with the President of France: Our countries are bound by a long-standing partnership across key strategic areas
June 30, 2026. 16:30 • 2 min
TASHKENT, June 30. /Dunyo IA/. The Head of the Administration of the President of Uzbekistan Saida Mirziyoyeva met with the President of France Emmanuel Macron in Paris, reports Dunyo IA correspondent.
“I am grateful to President of France Emmanuel Macron for the warm welcome and kind reception, - Saida Mirziyoyeva, Head of the Administration of the President of Uzbekistan, wrote today on her telegram channel. - I conveyed the warmest wishes from the President of Uzbekistan.
Our countries are bound by a long-standing partnership across key strategic areas. I am confident that many more joint projects and initiatives beneficial to both nations lie ahead”.
It is worth recalling that, a day earlier, the Head of the Administration of the President of Uzbekistan Saida Mirziyoyeva held talks in Paris with the Minister for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Noël Barrot.