Uzbekistan and Poland expand exchange of best practices in public administration
WARSAW, July 25 /Dunyo IA/. An online meeting was held between representatives of the Academy of Public Policy and Governance under the President of Uzbekistan and Poland's National School of Public Administration (KSAP), reports Dunyo IA correspondent.
The event was organized at the initiative of the Embassy of Uzbekistan in Poland. It brought together representatives of the diplomatic mission, Head of the International Relations and Grants Department of the Academy of Public Policy and Governance under the President of Uzbekistan Fuzail Makhmudov, Director of the National School of Public Administration (KSAP) Małgorzata Bywanis-Jodlińska, and experts from the Polish institution.
During the meeting, the participants presented their institutions' activities, educational programs, research priorities, and experience in professional development and capacity-building for civil servants.
The parties also explored promising areas of cooperation, including the exchange of best practices in public administration, implementation of joint educational and research projects, as well as academic exchanges involving faculty members and trainees.
At the conclusion of the meeting, both sides reaffirmed their commitment to strengthening mutually beneficial cooperation in training and professional development for the public administration sector. They also agreed to continue consultations on developing practical initiatives and implementing joint projects.