On September 22–24th, traditional Plastex Uzbekistan 2026 exhibition will bring together the leaders and key deal of the Central Asian polymer market
September 07, 2026. 10:00 • 4 min
• 447
TASHKENT, September 7. /Dunyo IA/. On September 22–24th, 2026, the 16th International Exhibition on the Plastics and Polymers Industry – Plastex Uzbekistan 2026 will launch its exposition at the Uzexpocentre National Exhibition Complex in Tashkent, reports Dunyo IA correspondent.
Organisers: Iteca Exhibitions International Exhibition Company in partnership with ICA Eurasia Group. The exhibition is officially supported by O’zkimyosanoat JSC.
Every autumn, Plastex Uzbekistan brings together equipment manufacturers, raw material suppliers, processors, engineers and executives from across the global polymer industry in Tashkent. As Uzbekistan's only specialised exhibition for the plastics industry, it showcases the latest developments in the chemical and polymer sectors.
This year, the confirmed participants in the exhibition include more than 250 companies and brands from Austria, China, Germany, India, Iran, Italy, Latvia, Russia, Saudi Arabia, Turkiye and Uzbekistan.
New participants include companies that will showcase their solutions to industry professionals in Uzbekistan for the first time. Koenig & Bauer Kammann GmbH (Germany) has been a leading manufacturer of fully automatic screen-printing machines for decorating plastic containers for over 70 years. Definitive Innovation (Italy) is a reliable partner providing advanced solutions for dosing, mixing, filtration, storage, pneumatic conveying and industrial automation. PLAS MEC S.R.L. (Italy) is recognised worldwide as a leading manufacturer of mixing systems for PVC, plastics, masterbatches, powder coatings, engineering plastics and other high-quality materials. TERMOKAR MAKİNA (Turkiye) offers high-efficiency chillers and heat exchange solutions for industries including plastics, rubber, healthcare, pharmaceuticals, food and automotive manufacturing. The local market will be represented at the exhibition by NOVOPLAST TPE (Uzbekistan) – a leading manufacturer of thermoplastic elastomers and their products.
Visitors will be able to explore the latest equipment for plastics manufacturing and processing, polymer raw materials and special additives, moulds, auxiliary equipment, and solutions for both packaging and processing industries.
Hands-on experience is one of the key advantages of Plastex Uzbekistan. Visitors can see equipment in operation, get advice from company representatives and discuss technical requirements with manufacturers and suppliers.
Since 2025, Plastex Uzbekistan has been held alongside 4P Central Asia bringing together packaging, processing, printing and paper technologies. This format expands the exhibition and enables industry professionals to explore offerings from several interconnected sectors in a single visit.
Sections:
• Plastics manufacturing and processing equipment
• Raw materials and auxiliary materials
• Polymer materials and additives
• Moulds. Auxiliary equipment
• Recycling and waste disposal technologies
• Plastic products
• Packaging and printing equipment
This year, the exhibition is supported by a strong line-up of sponsors: Gold Sponsor – Sedir & Yizumi, with Sedir serving as Yizumi’s exclusive distributor in Central Asia and representing one of the world’s leading manufacturers of injection moulding machines; Silver Sponsor – Alvina L Chemical, a provider of advanced solutions for industrial chemicals and raw materials; and Silver Sponsor – Haitian, a global leader in plastic injection moulding and industrial machinery.
The chemical and polymer industry remains to be one of the priority areas of Uzbekistan's industrial modernisation: growing polymer production and processing are driving sustained demand for cutting-edge equipment, raw materials and technologies. In this context, Plastex Uzbekistan is an important B2B platform for international manufacturers of equipment and raw materials, chambers of commerce and industry associations – a place to gain first-hand insight into the current needs of the Uzbek market, assess localisation and export opportunities, and establish direct contacts with major industry enterprises. For official delegations, the exhibition provides a practical tool for assessing the investment and trade potential of the polymer industry – both in terms of the Uzbek market and in the context of advanced global technologies showcased at the exhibition by the leading manufacturers from around the world.
Visitor registration is now open at: https://bit.ly/plastex_dunyo_eng
For enquiries: +998 71 205 14 14
More detailed information about the exhibition, business programme and participation and visiting is available on the official exhibition website: www.plastex.uz