Uzbek Citizen receives assistance to return home from Serbia
BELGRADE, July 8. /Dunyo IA/.  A compatriot, M.B., contacted the consular section of the Embassy of Uzbekistan in Budapest with a request for assistance in returning home from the territory of Serbia, reports Dunyo IA correspondent.
Citizen reported that the situation arose due to the improper fulfilment of obligations by an employer in Serbia, who failed to ensure compliance with the agreements reached.
As a result, the citizen found himself in a difficult financial situation and was unable to return to Uzbekistan on his own.
Following the completed coordination, an airline ticket was purchased for the applicant free of charge through the funds of the Fund for the Support and Protection of the Rights and Interests of Citizens of Uzbekistan.